Справочная служба: +7 (7172) 91 90 35

Қазақстан Республикасының Татарстан Республикасындағы Бас консулы Еркін Уалитханұлы Тукумов жиналған жұртшылықты көрменің ашылуымен құттықтап, мұндай мазмұндағы шара біржолғы ғана емес, тұрақты сипатта болуы керек деп атап көрсетті.

Татарстан Республикасының Мәдениет министрі Ирада Хафизяновна Аюпова өзінің кіріспе сөзінде бұл шараның Қазақстан мен Татарстан арасындағы ынтымақтастықты дамытудағы айрықша маңызы мен мәніне тоқталды. «Біз мәдениетті сақтау тралы ұзақ әңгіме жасай алуымыз мүмкін. Бірақ, мәдениеттің өзара ықпалдастығы, жаһандық мәдени кеңістіктегі өзара интеграциясы ғана өз дәрежесінде сақтап қалуға ықпал жасай алады»,–деп атап көрсетті Министр.

15-03-2019-2

Көрменің мақсаты – Қазақстанның тарихи-мәдени бай мұрасымен шетелдік көрерменді таныстыру. Көрмеге Қазақстан Республикасының символы саналатын «Алтын адам» қойылды.

15-03-2019-3

Қазақстан Республикасы Ұлттық музейі директорының м.а Алмаз Шәйкенұлы Нұразхан: «Қазанда өтіп жатқан шараның жоғары деңгейде ұйымдастырылғанын ерекше атап өткім келеді. Біздің музей қызметкерлері мен қабылдаушы тарап көрермен көңілінен шығу үшін қолдан келгеннің бәрін істеп бақты.Біздің бірікен күш-жігеріміздің табысқа жеткізеріне және бұл шараның бір ғана Қазан қаласы ғана емес, бүкіл Татарстан көлемінде ірі мәдени шара болып қаларына сенімдімін», – деп ой қорытты.

Биыл көрме Өзбекстан, Малайзия, Италия, Түркия және Грузия музейлерінде өткізу жоспарланған. Келесі жылы АҚШ, Австрия, Франция, Швейцария мен Германияның басты музейлерінде өткізіледі.

Есік қорғанынан табылған заттар арасында ежелгі жазба ескерткіштерінің бірі руна жазумен жазылған жазбасы бар күміс тостағанның экспозициядан алар орны ерекше.

Көрмеде сол сияқты Тақсай (Батыс Қазақстан облысы), Талды-2 (Қарағанды облысы) және Берел (Шығыс Қазақстан облысы) сынды сақ қорғандарынан табылған археологиялық бірегей олжалар да көрсетілді.

Көрмеге Қазақстан Республикасы Ұлттық музейінің қорларынан барлығы 127 зат ұсынылды.

15-03-2019-4

Көрмеге ұсынылған Қазақстанның ежелгі және ортағасырлық өнерінің жауһарлары – бұл Еуразия дала мәдениеті мұрасының өзіндік ерекшелігін көрсететін бұрынғының атаусыз шеберлері туындыларының аз ғана бөлігі.

Көрменің ашылу салтанатындағы «Сазген сазы» фольклорлық-этнографиялық ансамблінің орындауындағы халық әндері мен күйлер көрермендердің шынайы таңданысы мен сүйіспеншілігін туғызып қана қойған жоқ, өтіп жатқан шараның ұлттық колориттік реңкте көрінуіне өлшеусіз үлес қосты.

ЖҰМЫС УАҚЫТЫ

Дүйсенбі Демалыс
Сейсенбі 10:00-ден 18:00-ге
Сәрсенбі 10:00-ден 18:00-ге
Бейсенбі 10:00-ден 18:00-ге
Жұма 10:00-ден 18:00-ге
Сенбі 10:00-ден 20:00-ге
Жексенбі 10:00-ден 18:00-ге

Әр айдың соңғы сейсенбісі санитарлық күн.

БАЙЛАНЫС АҚПАРАТЫ

010000 Қазақстан Республикасы,